طراحی سایت مشهد

امروز پنجشنبه 4 ارديبهشت 1393

نشر نخعی (عان)

همبستگي متني و انسجام متني در نوشتار دانشجويان زبان انگليسي در ايران

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

همبستگي متني و انسجام متني در نوشتار دانشجويان زبان انگليسي در ايران

چكيده

اين تحقيق در جهت مطالعه ارتباط بين همبستگي متني (Cohesion) و انسجام متني (Coherence) در نوشتار دانشجويان ايراني انجام شد . بعبارت روشنتر با تكيه بر مدلي كه حســــن (1989) در مورد ارتباط بين همبستگي و انسجام متني ارائه كرده و براساس آن نقش همبستگي اجزاء متن را در انسجام كل متن قابل توجه دانسته است ، در اين تحقيق سعي شده است تا اين ارتباط در نوشتار دانشجويان ايراني نيز بررسي شود . بدين منظور ابتدا از 95 دانشجوي زبان انگليسي در دوره كارشناسي خواسته شد تا متني را در مورد موضوع معيني بنويسند . سپس اين متنها در اختيار سه نفر نمره دهنده كه خود مدرس زبان انگليسي در دانشگاه بودند قرار داده شد و از آنها خواسته شد تا بر اساس شم زباني خود يك نمره انسجام متني به هر متن بدهند . متنها در قدم بعدي بر اساس نمره‏اي كه گرفته بودند از بالا به پائين مرتب شدند . سپس سي متني كه بالاترين و سي متني كه پائين‏ترين نمره را گرفته بودند انتخاب شده و به ترتيب گروه A و B نامگذاري شدند . اين متنها بر اساس مدل حسن (1989) تجزيه شدند . بعد از تحليل‏هاي آماري مشخص شد همانطور كه حسن (1989) ادعا كرده بود ، منتهايي كه نمره انسجام متني بالاتري داشتند و اولاً نسبت بيشتري از كلمات مرتبط (Relevent Tokens) به كلمات غير مرتبط (Peripheral Tokens) و ثانياً نسبت بيشتري از كلمات مرتبط مركزي (Centeral Tokens) به كلمات مرتبط غير مركزي (Non-central Tokens) در مقايسه با متنهاي با نمره انسجام متني كمتر داشتند . اين مي‏تواند نشان دهد كه تعدد زنجيرهاي ارتباطي (Cohesive Chains) و ارتباط اين زنجيرها با هم (Chain lnteraction) مي‏تواند شاخصي مهم از انسجام كلي متن باشد . اين امر مي‏تواند هم از نظر تئوري و هم عملي در مورد آموزش زبان سودمند باشد.

محمد علی عرب زوزنی

(منبع: سایت دانشگاه اصفهان، دانشکده زبان های خارجی)

توجه مهم! ضمن تقدیر از نویسندگان ارجمند، درج چکیده پایان نامه ها در این تارنما به مفهوم تایید کامل آنان نمی باشد!

***** "نشر نخعی" (عان) خدمتگزار نسل نواندیش *****

www.NakhaeiPress.com / این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

09153156411 – 09394306411

8653261 (0511) مشهد الرّضا (ع)

www.nakhaeipress.com

شما عزیزان نیز می توانید چکیده مقالات و پایان نامه های خود را جهت استفاده دیگران به این سایت ارسال فرمایید! با سپاس (عان)

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید