طراحی سایت مشهد

امروز چهارشنبه 3 ارديبهشت 1393

نشر نخعی (عان)

بررسي زبانشناختي عناصر انسجام در فارسي از ديدگاه تحليل كلام بر مبناي متون داستاني

نامه الکترونیک چاپ PDF
امتیاز کاربر: / 1
بدخوب 

بررسي زبانشناختي عناصر انسجام در فارسي از ديدگاه تحليل كلام بر مبناي متون داستاني

چكيده

پيشرفت وگسترش چشمگير دانش زبانشناسي وتوجه زبانشناسان به طبيعت معنا وبافت كلام سبب ايجاد ديدگاه هاي تازه اي نسبت به مطالعه زبان وتحليل واحدهاي زباني ودر نتيجه پيدايش رشتة جديدي به نام تحليل كلام در عرصه زبانشناسي گرديد. زبانشناسان تحليل كلام معتقدند كه انسجام به وسيلة عناصر درون زباني از قبيل عناصر انسجام ارجاع ، جانشيني ، حذف ، عناصر ربطي وواژگاني بين جملات درون متن مانند : و ، تا ، او ، شما ، اگر ، حتي ، بنابراين ، در نتيجه ، زيرا ...و همچنين عوامل برون زباني از قبيل بافت اجتماعي ، بافت فرهنگي ، دانش جهاني وآگاهيهاي مشترك ذهني بين گوينده وشنونده در متن ايجاد مي گردد. در تحقيق حاضر عناصر انسجام درون زباني موثر در ايجاد انسجام كلام ومتن كه در كتب دستور زبان فارسي صرفاً تحت عنوان ضماير فاعلي ، مفعولي ، اشاره ، قيود ( زمان ، مكان ، علت ، استثناء ) حروف اضافه و... مطرح شده اند ليكن به نقش انسجام دهندگي آنان در ايجاد انسجام وارتباط معنايي متون توجه كافي نشده است از ديدگاه تحليل كلام مورد بررسي ومطالعه قرار گرفته وبه عوامل برون زباني موثر در ايجاد انسجام كلام نيز جهت آشنايي بطور مختصر اشاره شده است . همچنين از آنجا كه اين تحقيق بر مبناي متون داستاني انجام پذيرفته است عناصر انسجام درون زباني در متون داستاني بزرگسالان و کودکان مورد مقايسه قرار گرفته و در پايان به اهميت نقش عناصر انسجام و تاثير كاربرد اين عناصر در آموزش دستور زبان فارسي ، تهيه مطالب درسي ، علمي ، داستاني ونقش آنها در ايجاد انسجام ودرك متون و... اشاره گرديد.

امر اله نصر آزادانی

(منبع: سایت دانشگاه اصفهان)

توجه مهم! ضمن تقدیر از نویسندگان ارجمند، درج چکیده پایان نامه ها در این تارنما به مفهوم تایید کامل آنان نمی باشد!

علی اکبر نخعی (عان)، کارشناس زبان و ادبیات انگلیسی و کارشناس ارشد زبانشناسی (هر دو از دانشگاه فردوسی مشهد)

***** "نشر نخعی" (عان) خدمتگزار نسل نواندیش *****

www.NakhaeiPress.com / این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید

09153156411 – 09394306411

8653261 (0511) مشهد الرّضا (ع)

www.nakhaeipress.com

نظرات  

 
0 #1 فاطمه خاکی 06 مهر 1391 ساعت 11:23
سلام ممنون از مطالب ارزشمدتون . من دانشچوی ارشد آزفای دانشگاه اصفهانم.همیشه از مطالبی که میزارین استفاده میکنم ولی کاش کمی مفصل باشه .ممنون از شمااستاد گرانقدر.

پاسخ "نشر نخعی":

سلام بر شما سرکار خانم خاکی!
از اظهار لطف و بزرگواری تان بسیار سپاسگزارم! این سایت برای معرفی کتاب های "نشر نخعی" (عان) راه اندازی شده است ولی خدمتگزاری به جامعه علمی نیز در راستای نشر دانش و معارف است و چون بنابر خدمت و سود رسانی به صاحبان اثر و نویسندگان ارجمند است، تنها به درج چکیده های پایان نامه ها و مقالات بسنده می شود تا آنان که به تمام مطلب علاقه مندند بتوانند با نویسنده و صاحب اثر تماس داشته باشند و اگر درآمدی و یا ارائه ای در کنفرانس های علمی داخلی و خارجی باشد تنها به این عزیزان تعلق گیرد. در همین جا از شما و دیگر عزیزان دعوت می شود تنها و تنها چکیده مقالات در هر زمینه ای و چکیده پایان نامه های خود را برای این سایت بفرستید تا به نام خودتان درج شده و از امتیازات آن فقط خودتان برخوردار شوید. پیشاپیش از دقت و بزرگواری و توجه تان بی نهایت سپاسگزارم!
در پیمودن مراتب عالی تحصیلات عالی کشور موفق و سرافراز بوده باشید!
ارادتمند: عان
نقل قول
 

افزودن نظر


کد امنیتی
تصویر جدید